Zabawki dla psa – jakie wybrać?

Zabawa stanowi nieodłączną część życia każdego psa. Zwierzaki – tak jak i dzieci – potrzebują rozrywki, dzięki której rozładowują stres i różne emocje i później mogą się lepiej zachowywać w domu, nie niszcząc tak sprzętów czy mebli oraz nie domagając się ciągłej uwagi od swoich opiekunów. Na pewno każdy powinien zadbać o to, by jego szczeniak i nawet starszy już zwierzak miał do wyboru różnorodne zabawki dla psa. W szczególności potrzebują ich szczeniaki. One dopiero uczą się poznawać świat i uczą się tego, czego wymagają od nich właściciele. Zabawki w tym wszystkim im w pewnym sensie pomagają.

Zabawki dla psa

Gdy nowy zwierzak pojawia się w domu, wszyscy muszą się do tego przyzwyczaić. Psiak uczy się swojego imienia oraz tego, co mu wolno, a czego nie wolno. Mały zwierzak zazwyczaj jest skłonny do gryzienia niemalże wszystkiego, co tylko wpadnie mu w łapki. Próbuje zwykle gryźć nie tylko meble, ale też i domowników, robiąc to zwłaszcza podczas zabawy i to przede wszystkim wtedy, gdy właściciele (czasem nieświadomie) mu na to pozwalają. A później rodzą się z tego większe problemy. Szczeniak przyzwyczajony do gryzienia nagle nie oduczy się nieprawidłowego zachowania, więc jeśli będzie się mu na nie często pozwalać, to normalne, że później będzie usiłował gryźć wszystko. Aby do tego nie doszło, warto od samego początku zaproponować mu różnorodne gryzaki przeznaczone właśnie do zabawy. Znakomicie sprawdzają się one w okresie wyżynania się pierwszych ząbków. Gryzaki to doskonałe zabawki dla szczeniaka, które pozwalają go zająć nawet wtedy, gdy właściciel nie może mu poświęcić swojego czasu. Gryzak przykuje uwagę psiaka i odciągnie ją od rąk opiekuna. Gryzaki mogą też stanowić formę dodatkowej przekąski. Czworonogowi warto od czas do czasu zaproponować np. królicze uszy, które będzie mógł sobie podskubywać, a przy okazji zacznie się nimi bawić.

A co zrobić ze starszym już zwierzakiem? Jakie zabawki przypadną do gustu kilkuletniemu psiakowi? Aby go zadowolić i jednocześnie zająć go na dłuższy czas, na pewno warto od czasu do czasu zaproponować mu zabawkę typu kong. Jest to specjalny rodzaj gumowej i specjalnie ukształtowanej piłeczki z jednym dużym otworem w środku. To właśnie w tym otworze umieszcza się różnego rodzaju przysmaki. Może to być specjalnie przeznaczona do tego celu karma, jak również jakiś serek (o ile pies go dobrze toleruje) czy nawet masło orzechowe połączone z suchym jedzeniem dla psiaków. Kong występuje w różnych rozmiarach. Należy więc dopasować jego wielkość do wielkości samego psiaka, aby dał on sobie radę z wyciąganiem przysmaków z gumowej piłeczki.

Zabawki interaktywne dla psa

Jeżeli natomiast ktoś chciałby, aby jego zwierzak dodatkowo uczył się poprzez zabawę, powinien zainwestować w bardziej specjalistyczne zabawki interaktywne dla psa. Wbrew pozorom jest ich do wyboru całkiem dużo. Świetną odmianą tego rodzaju zabawki jest np. mata węchowa, w której ukrywa się drobne przysmaki, jakie piesek musi z niej później wyciągać. Taką matę da się nawet wykonać samodzielnie. Nie trzeba jej wcale kupować.