Czym się kierować w trakcie wyboru mebli?

Umeblowanie dziecięcego pokoju to dla rodziców zazwyczaj przyjemne doświadczenie. Wiele zależy od tego w jakim wieku jest dziecko. O pokoju dla niemowlaka w 100% decydują jego opiekunowie. Kierują się w tym przypadku przede wszystkim bezpieczeństwem maluszka. Do wnętrz wybierają raczej stonowane kolory. Dodatki, bądź akcesoria meblowe typu uchwyty – tutaj kolor czy kształt definiuje na ogół płeć dziecka. Meble do pokoju dziecka, które dopiero co będzie poznawać świat powinny być właściwie zabezpieczone. Chodzi tu o zaokrąglone kanty czy ochronę szuflad, tak aby niemowlak nie przyciął sobie palców. Małe dziecko nie potrzebuje nadmiernie wiele mebli. Na ogół jest to łóżeczko, szafa na ubrania i komoda. Za jakiś czas będzie można pomyśleć o szafce na zabawki.

Jak dopasować pokój do wieku dziecka?

Wraz z wiekiem potrzeby dziecka się zmieniają, a co za tym idzie pokój także będzie wymagał modyfikacji. Wielokrotnie dzieci w wieku przedszkolnym mają już zdefiniowane pojedyncze zainteresowania. Ułatwia to rodzicom sprawę w przekształceniu pokoju. Tapeta z ulubionym bohaterem, akcesoria wybrane przez dziecko – sprawią, że nasza pociecha będzie chętnie spędzać czas w swoim pokoju. W tym przypadku temat jaki rodzice muszą pogłębić to biurka dziecięce. Przedszkolak powinien posiadać miejsce do kolorowania bądź układania puzzli. Należałoby pamiętać, że biurko i fotel powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Z pewnością należy także wymienić dziecku łóżko na nieco większe lecz nadal z barierkami.

Największym wyzwaniem okazuje się być dla rodziców przygotowanie pokoju młodzieżowego. Starsze dzieci często chcą o sobie decydować w każdej kwestii. Zaczynają się więc tematy sporne, m.in. kolor farby na ściany. Pokój z dziecięcego na młodzieżowy wymaga radykalnych zmian. Jeżeli już uda nam się pójść z pociechami na jakiś kompromis, kolejnym etapem będzie wyposażenie. Meble do pokoju dziecka starszego zazwyczaj mają wiele szuflad oraz zamykanych półek. Dostępne na rynku akcesoria meblowe umożliwią nam, stworzenie unikalnych mebli, dostosowanych perfekcyjnie do potrzeb naszych dorastających dzieci. Jednakże to nie lada wyzwanie, a raczej zadanie tylko dla wytrwałych oraz pomysłowych majsterkowiczów. Biurka dziecięce, a raczej młodzieżowe powinny być w tym samym stylu co pozostałe meble.

To samo tyczy się łóżka.

Całość powinna wyglądać nowocześnie i estetycznie. Nie ma przepisu na wystrój idealny, grunt żeby wnętrze odpowiadało preferencjom naszych dzieci, a także przede wszystkim było dla nich bezpieczne. Powinny czuć się odpowiednio w swojej przestrzeni, co z pewnością wpłynie na ich samopoczucie.