Blaty kuchenne laminowane – jak wybrać najlepsze?

Szeroki wachlarz ofert blatów kuchennych nie upraszcza wyboru. Mnogość materiałów, kolorów oraz specyfikacji mogą przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie osoby, które pierwszy raz mierzą się z remontem i nie wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę podczas składania zamówień. Najczęstszym wyborem konsumentów oraz poleceń architektów cieszą się blaty laminowane – zwłaszcza przez łatwą dostępność oraz cenę, którą można dostosować do każdego budżetu, a także stylu wszystkich wnętrz.

Laminowane blaty kuchenne

Blaty kuchenne laminowane są robione z płyty MDF, która dodatkowo pokryta jest specjalnym laminatem HPL. Właściwie tworzone są z wielu warstw żywicy oraz tworzywa sztucznego, który jest sprasowany. Tworzy wytrzymałą warstwę ochronną i dlatego blaty są tak odporne na szorowanie, cięcie, inne uszkodzenia mechaniczne, a także temperaturę. Blaty kuchenne mają szeroką gamę kolorystyczną. Najczęściej przypominają drewno, ale i beton bądź zwykłe gładkie kolory. Imitacje, wariacje, odcienie, gatunek, zależy tylko i wyłącznie od producenta. Jednak poświęcając swój czas, odnajdziemy wiele opcji, które przypasują gustom. Od imitacji betonu szarego, białego, czarnego, po jasne drewno dębowe, ciemne olchowe lub świerkowe. Mnogość jest ich największą cechą, ponieważ dzięki temu jest możliwość dopasowania ich do wszystkich stylów wnętrz. Bądź bardziej industrialnych, boho, skandynawskich, wabi-sabi. Nie stanowi to żadnego problemu.

Wszystkie cechy blatów laminowanych; dość tanie (nawet od 60 zł/mb), dostępne praktycznie wszędzie oraz od ręki. Możliwość wyboru z wielu opcji oraz dopasowania ich pomysłu wnętrz. Proste w budowie oraz montażu. Możliwość personalizowania, przez dodawanie dekoracyjnych frezów. Ogromny wybór kolorów, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, odbarwianie, promienie słoneczne, temperaturę (nawet do 170°C). Łatwe w utrzymaniu czystości.

A jakie są wady?

Wad jest zdecydowanie mniej, dlatego laminaty są tak często wybierane. Jedyną jest słaba odporność na wilgoć. Wodę trzeba błyskawicznie zetrzeć, ponieważ może uszkodzić laminat, który ciężko poddać renowacji. Czyszczenie blatów laminowanych nie jest skomplikowane. Wystarczy lekko zwilżona szmatka z detergentem oraz suchy papier do polerowania po każdym czyszczeniu (woda nie może pozostać). Należy pamiętać, żeby blatu nie czyścić mocnymi środkami, które mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia.